Τρίτη 11 Απριλίου 2017

Όλαφ Τον

Ο Γερμανός κεντρικός μέσος Όλαφ Τον (Olaf Thon), γεννήθηκε την 1η Μαΐου του 1966, στο Γκελσενκίρχεν. Η 19ετής επαγγελματική του καριέρα, ήταν συνδεδεμένη με την Σάλκε και την Μπάγερν Μονάχου, έχοντας συγκεντρώσει περισσότερα από 500 επίσημα παιχνίδια και 100 γκολ για τους δύο μαζί. Εξαιρετικός  μέσος, ένα χρήσιμο εργαλείο για τους προπονητές του, είχε άριστη αντίληψη του χώρου και διακρινόταν για τα οργανωτικά του καθήκοντα. Με το παρατσούκλι «Ο Καθηγητής», έκανε επίσης περισσότερες από 50 διεθνείς εμφανίσεις για τη γερμανική εθνική ομάδα, με κορυφαία επίδοση την κατάκτηση του Παγκόσμιου Τίτλου το 1990.

Ξεκίνησε το ποδόσφαιρο στα 6 του χρόνια, το 1972, στα τμήματα υποδομής της Χορστ-Έμσχερ και το 1980 μεταπήδησε στα αντίστοιχα τμήματα της Σάλκε. Στις 5 Αυγούστου του 1983, έκανε το επαγγελματικό του ντεμπούτο, σε ηλικία 17 ετών, μόλις ο 2ος  νεότερος στην ιστορία της Β’ Κατηγορίας της Γερμανίας, που αγωνιζόταν τότε η Σάλκε. Σκόραρε 14 γκολ σε 38 παιχνίδια, βοηθώντας αποφασιστικά τους «Βασιλικούς Μπλε» στην επιστροφή τους στην Μπουντεσλίγκα, ως επιλαχόντες. Τον Μάιο του 1984, στον ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, σκόραρε ένα χατ-τρικ εναντίον της Μπάγερν Μονάχου, σε μια ισοπαλία 6-6 (!!!), εντός έδρας, ισοφαρίζοντας μάλιστα στα τελευταία λεπτά με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ! Οι Βαυαροί κέρδισαν τελικά τον επαναληπτικό με 3-2 και στη συνέχεια κατέκτησαν και το τρόπαιο.

Στη κορυφαία γερμανική κατηγορία, έκανε ντεμπούτο στις 24 Αυγούστου του 1984, εναντίον της Γκλάντμπαχ, σε μια ήττα με 1-3. Κατά τη διάρκεια των επόμενων τριών περιόδων, μόνο σε μια σκόραρε μονοψήφιο αριθμό γκολ και σπάνια έλειπε από την βασική ενδεκάδα, ενώ συνολικά αυτή την 4ετία, συμμετείχε σε 157 αγώνες και σκόραρε 42 γκολ με τον σύλλογο του Γκελσενκίρχεν. Το καλοκαίρι του 1988, υπέγραψε στην Μπάγερν Μονάχου, ως αντικαταστάτης του Λόταρ Ματέους (Lothar Matthäus), που έφυγε για την Ίντερ του Μιλάνου. Σκόραρε 8 γκολ σε 32 παιχνίδια στην πρώτη του σεζόν, βοηθώντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε και την επόμενη περίοδο, σημειώνοντας τον ίδιο αριθμό γκολ.

Το 1994, στην ηλικία των 28 ετών, έχοντας κατακτήσει άλλο ένα πρωτάθλημα, αν και πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της σεζόν τραυματίας και με τον Ματέους να έχει επιστρέψει στο Μόναχο, επέστρεψε στη Σάλκε. Κατά τη δεύτερη περίοδό του, στους «Βασιλικούς Μπλε», έπαιξε σχεδόν αποκλειστικά σε ρόλο λίμπερο και την περίοδο 1996/97, έπαιξε συνολικά σε 46 επίσημα παιχνίδια, βοηθώντας τον σύλλογο στην κατάκτηση του Κυπέλλου UEFA, σκοράροντας στην διαδικασία των πέναλτι, εναντίον της Ίντερ, αν και η Σάλκε τερμάτισε 12η στο πρωτάθλημα.

Ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς, με αποτέλεσμα που εμφανιστεί μόνο σε 9 αγώνες στις 2 τελευταίες σεζόν του. Αποσύρθηκε από το επαγγελματικό ποδόσφαιρο, τον Ιούνιο του 2002, σε ηλικία 36 ετών, έχοντας αγωνιστεί σε 443 παιχνίδια της γερμανικής Μπουντεσλιγκα και έχοντας σημειώσει 82 γκολ. Το αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του έγινε στις 18 Ιανουαρίου του 2003 μεταξύ της Σάλκε και της Μπάγερν που τελείωσε με ένα γκολ από τον Τζιοβάνε Έλμπερ (Giovane Elber) για λογαριασμό των Βαυαρών.

Έκανε το ντεμπούτο του για τη -τότε- Δυτική Γερμανία, στις 16 Δεκεμβρίου του 1984, παίζοντας στο β’ ημίχρονο, στη νίκη με 3-2 στη Μάλτα, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1986. Έγινε έτσι ο 2ος -τότε- νεότερος παίκτης στην ιστορία της γερμανικής ομάδας, στην ηλικία των 18 ετών και 229 ημερών. Μόνο ο θρυλικός Ούβε Ζέελερ (Uwe Seeler) ήταν μπροστά του και σήμερα είναι 3ος αφού ξεπεράστηκε από τον Μάριο Γκέτσε (Mario Götze). Εκπροσώπησε την Γερμανία σε τρία Παγκόσμια Κύπελλα (1986 – 1990 – 1998), βοηθώντας στην κατάκτηση του τροπαίου του 1990 στην Ιταλία. Έπαιξε ολόκληρο τον ημιτελικό εναντίον της Αγγλίας, σκοράροντας το πέναλτι στην διαδικασία.

Συμμετείχε επίσης με τη Γερμανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1988, στη πατρίδα του, σκοράροντας ένα σπάνιο γκολ με κεφαλιά, στη νίκη επί της Δανίας με 2-0 στη φάση των ομίλων. Αγωνίστηκε σε όλους τους αγώνες και σε όλα τα λεπτά, φτάνοντας μέχρι τον ημιτελικό.  Εξαιτίας τραυματισμών δεν αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1994 και στα Euro του 1992 και του 1996. Στη 14χρονη διεθνή του καριέρα, συμμετείχε σε 52 αγώνες με τα «πάντσερ», σημειώνοντας 3 γκολ. Στις 25 Ιουνίου του 1998, στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1998 στη Γαλλία, ολοκλήρωσε το τελευταίο παιχνίδι του για τη γερμανική εθνική ομάδα, στη νίκη με 2-0 επί του Ιράν.

Από τον Ιούνιο του 2005  έως τον Ιούνιο του 2008, ήταν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Σάλκε και στη συνέχεια πήρε τη θέση διευθυντή στον τομέα μάρκετινγκ για τον σύλλογο, μέχρι τον Αύγουστο του 2009. Την 1η Φεβρουαρίου του 2010, ανέλαβε προπονητής της VfB Χουλς, από την οποία παραιτήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου του 2011, λόγω διαφωνιών με τους παλαιότερους παίκτες στην ομάδα.