Πέμπτη 6 Απριλίου 2017

Φράντζ Ροτ: Ο Ταύρος

Ο (Δυτικο)-Γερμανός μέσος Φράντζ Ροτ (Franz “Bulle” Roth), γεννήθηκε στις 27 Απριλίου του 1946, στο Μέμινγκεν, στο νοτιοδυτικό άκρο της Βαυαρίας. Κέρδισε 4 διεθνείς συμμετοχές για την εθνική ομάδα της Δυτικής Γερμανίας και είχε το παρατσούκλι «Bulle» (Ο Ταύρος) λόγω της σωματώδους στυλ παιχνιδιού του. Ένας μεγάλος παίκτης, με τρομερό στιλ παιχνιδιού, είχε την ικανότητα να σκοράρει σημαντικά γκολ σε πολλά παιχνίδια για την Μπάγερν Μονάχου. Ειδικά στους 2 ήταν και ο μοναδικός σκόρερ του αγώνα! Σκόραρε το μοναδικό γκολ του τελικού του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1967 εναντίον των Ρέιντζερς στην παράταση, το οποίο ήταν αρκετό για να δώσει στη Μπάγερν τη νίκη και τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της. Άνοιξε το σκορ στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1975, στη νίκη επί της Λιντς Γιουνάιτεντ, ένα παιχνίδι στο οποίο κέρδισε κατά κράτος τη μάχη στη μεσαία γραμμή εναντίον του θρυλικού Μπίλι Μπρέμνερ (Billy Bremner). Σκόραρε για 3η φορά, στο 57ο λεπτό του τελικού του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1976, εναντίον της Σεντ Ετιέν, τέρμα αρκετό για να δώσει στη Μπάγερν τη νίκη με 1-0 και να διατηρήσει έτσι το υπέρτατο ευρωπαϊκό διασυλλογικό τρόπαιο για 3η συνεχόμενη σεζόν. Είναι ένας από τους πιο πολυνίκες παίκτες στην ιστορία του μεγάλου βαυαρικού συλλόγου και έχει εγκατασταθεί στο Hall of Fame της.

Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα στη νεανική ομάδα της TSV Bertoldshofen και το 1964 εντάχθηκε στην SpVgg Kaufbeuren, αφήνοντας  τους για τη Μπάγερν Μονάχου, με την οποία υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο, την περίοδο 1966/67. Έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι στη Μπουντεσλίγκα, από τα 322 συνολικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την Μπάγερν, στις 27 Αυγούστου του 1966, την 2η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, μια ισοπαλία 0-0 με την Φορτούνα στο Ντίσελντορφ. Το πρώτο του γκολ, από τα 72 που σημείωσε με τα χρώματα των Βαυαρών στο πρωτάθλημα, το σκόραρε στις 10 Σεπτεμβρίου του 1966, την 4η αγωνιστική, το 3-0 στη νίκη με 6-1, εκτός έδρας εναντίον της Καρλσρούης.

Έμεινε για μια 12ετία στην Μπάγερν, μέχρι το 1978, κατακτώντας σ’ αυτό το διάστημα, 4 πρωταθλήματα και 3 Κύπελλα Δυτικής Γερμανίας, το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1966/67, τα 3 συνεχόμενα Κύπελλα Πρωταθλητριών των περιόδων 1973/74, 1974/75 και 1975/76, καθώς και το Διηπειρωτικό Κύπελλο του 1976! Σκόραρε το μοναδικό γκολ του τελικού του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1967, στη Νυρεμβέργη εναντίον της Ρέιντζερς, στο 109ο λεπτό της παράτασης, δίνοντας στον μεγάλο βαυαρικό σύλλογο τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας της.

Άνοιξε το σκορ στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1975, στο Παρίσι εναντίον της Λιντς Γιουνάιτεντ (τελικό 2-0), στο 71ο λεπτό, ένα παιχνίδι στο οποίο κέρδισε κατά κράτος τη μάχη στην μεσαία γραμμή ενάντια στον Μπίλι Μπρέμνερ (Billy Bremner). Σκόραρε για τρίτη φορά, το μοναδικό γκολ που έκρινε τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1976, στη Γλασκόβη εναντίον της Σεντ Ετιέν, στο 57ο λεπτό, δίνοντας το σπουδαιότερο ευρωπαϊκό διασυλλογικό τρόπαιο για τρίτη συνεχόμενη σεζόν στη Μπάγερν! Συνολικά σημείωσε 11 γκολ σε 65 ευρωπαϊκούς αγώνες για τους Βαυαρούς.

Στις 4 Μαρτίου του 1978, την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, σε μια ισοπαλία 1-1, εκτός έδρας εναντίον της Μπορούσια Ντόρτμουντ, έπαιξε για τελευταία φορά με τη Μπάγερν. Μετακόμισε στην Αυστρία, παίζοντας για μια σεζόν στην Καζινό Σάλτσμπουργκ. Έκλεισε την καριέρα του, ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, το 1979, σκοράροντας το μοναδικό του γκολ για την Σάλτσμπουργκ, στις 18 Αυγούστου του 1978, την πρώτη αγωνιστική, σε μια νίκη 2-1, εκτός έδρας εναντίον της Γκράτσερ AK. Από τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο του 1980, έπαιξε σε 8 παιχνίδια για την SV Sandhausen στο Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα της Oberliga της Βάδης-Βιτερβέργης. Στη συνέχεια έπαιξε μέχρι το 1985, για την TSV Mindelheim, όπου και έκλεισε την καριέρα του. Είναι από τους πιο πολυνίκες ποδοσφαιριστές της Μπάγερν και έχει εγκατασταθεί στο Hall of Fame του συλλόγου!

Έπαιξε σε 4 αγώνες για την εθνική ομάδα της Δυτικής Γερμανίας, με τον πρώτο στις 7 Οκτωβρίου του 1967, στη νίκη με 3-1 επί της Γιουγκοσλαβίας, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1968. Περίμενε 3 χρόνια, μέχρι το 1970 για να παίξει σε 3 φιλικά, εναντίον της Ρουμανίας (1-1) στις 8 Απριλίου, της Γιουγκοσλαβίας (0-2) στις 18 Νοεμβρίου και της Ελλάδας (3-1) στις 22 Νοεμβρίου.

Σήμερα λειτουργεί 2 μεγάλα αθλητικά καταστήματα στο  Bad Wörishofen και το Marktoberdorf, στην Βαυαρία. Πάνω από τρεις δεκαετίες, ήταν παντρεμένος με την Inca, η οποία πέθανε από καρκίνο το 2007.

PALMARES

Περίοδος: Σύλλογος, Συμμετοχές (Γκολ)

Εφηβική καριέρα

• ·         –1964: TSV Bertoldshofen
  • ·         1964–1966: Spielvereiniging Kaufbeuren

Επαγγελματική καριέρα

• ·         1966–1978: Fußball-Club Bayern München, 322 (72)
  • ·         1978/79: Sportverein Casino Salzburg, 31 (1)
  • ·         1980: Sportverein Sandhausen 1916, 8   (0)
  • ·         1980–1985: TSV Mindelheim

Σύνολο καριέρας: 371 (73)

Διεθνής

• ·         1967–1970: Δυτική Γερμανία, 4 (0)

Τίτλοι

Με την Bayern München
  • ·         Πρωτάθλημα Δυτικής Γερμανίας: 4 (1968/69, 1971/72, 1972/73, 1973/74)
  • ·         Κύπελλο Δυτικής Γερμανίας: 3 (1966/67, 1968/69, 1970/71)
  • ·         Κύπελλο Πρωταθλητριών: 3 (1973/74, 1974/75, 1975/76)
  • ·         Κύπελλο Κυπελλούχων: 1966/67