Τρίτη 23 Μαΐου 2017

Βόλφγκανγκ Βέμπερ

Ο (Δυτικο)-Γερμανός κεντρικός αμυντικός Βόλφγκανγκ Βέμπερ (Wolfgang Weber), γεννήθηκε στις 26 Ιουνίου του 1944, στο Στσλάβε της Πομερανίας, στη σημερινή βόρεια Πολωνία. Μνημονεύεται στη Παγκόσμια Ποδοσφαιρική Ιστορία, για το γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1966 στο Γουέμπλεϊ, οδηγώντας το ματς με την Αγγλία στην παράταση. Ιδιαίτερα δυνατός στο ατομικό μαρκάρισμα, σε συλλογικό επίπεδο, αγωνίστηκε για ολόκληρη την ποδοσφαιρική του καριέρα για την Κολωνία, από το 1963 έως το 1978. Κέρδισε 53 διεθνείς συμμετοχές για τη χώρα του, σκοράροντας ένα γκολ, αυτό στον τελικό του 1966. Εκπροσώπησε επίσης τη Δυτική Γερμανία και στη διοργάνωση του 1970, καθώς επίσης και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1968. Μετά την απόσυρσή του, ασχολήθηκε ως πρεσβευτής του ποδοσφαίρου στους αγώνες  Special Olympics. Είχε το παρατσούκλι «Bulle» (Ο Ταύρος)!

Μετά την γερμανική συνθηκολόγηση, η οικογένεια Βέμπερ ήλθε στη Γερμανία, στη περιοχή του Πορτζ, το προάστιο της Κολωνίας, από το 1950. Η καριέρα του ως ποδοσφαιριστής, ξεκίνησε στη νεαρή ηλικία των 10 ετών στην SpVgg Πορτζ. Εκεί τον ανακάλυψε ο τότε προπονητής της Κολωνίας, Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι   (Zlatko Čajkovski). Ο Βέμπερ, αγωνίστηκε όλη την επαγγελματική του καριέρα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για την Κολωνία, από την πρώτη χρονιά δημιουργίας της Μπουντεσλίγκα, την περίοδο 1963/64 μέχρι και την περίοδο 1977/78. Συμμετείχε σε 356 παιχνίδια πρωταθλήματος, σκοράροντας 21 γκολ, κατακτώντας 2 πρωταθλήματα Γερμανίας, την πρώτη (1963/64) και την τελευταία περίοδο της επαγγελματικής του καριέρας (1977/78)!

Τερμάτισε άλλες 2 φορές επιλαχών στη Μπουντεσλίγκα, τις περιόδους 1964/65 και 1972/73. Αγωνίστηκε και σε 50 αγώνες για το Κύπελλο Γερμανίας, σκοράροντας 7 γκολ, κατακτώντας 3 τρόπαια, το 1968, το 1977 και το 1978, ενώ ήταν και άλλες 3 φορές φιναλίστ, το 1970, το 1971 και το 1973. Σε όλες τις Ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις, πήρε μέρος σε 63 αγώνες των «κριαριών», σκοράροντας 4 γκολ. Στη προημιτελική φάση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών της περιόδου 1964/65, έσπασε την περόνη του, στον τρίτο αγώνα εναντίον της Λίβερπουλ, που έγινε στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας, ύστερα από τις 2 λευκές ισοπαλίες σε Κολωνία και Λίβερπουλ. Έληξε κι αυτός 0-0 με την Λίβερπουλ να παίρνει την πρόκριση, ύστερα από το στρίψιμο του νομίσματος! Συνέχισε να αγωνίζεται μέχρι το τέλος, παρά τους αφόρητους πόνους, μιας και τότε δεν υπήρχαν αλλαγές, κερδίζοντας το παρατσούκλι που τον συνόδευε για την υπόλοιπη ποδοσφαιρική του σταδιοδρομία!

Για μια δεκαετία, από το 1964 έως το 1974, συμμετείχε σε  53 διεθνείς αγώνες για την εθνική ομάδα της Δυτικής Γερμανίας και σκόραρε 2 γκολ. Πήρε μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1966, στην Αγγλία, τερματίζοντας στη 2η θέση και στη διοργάνωση του 1970, στο Μέξικο, κατακτώντας την 3η θέση. Στον τελικό του 1966, ήταν ο παίκτης που ισοφάρισε σε 2-2, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.

Τελείωσε την καριέρα του το 1978. Μαζί με τον Χάνες Λερ (Hannes Löhr), συμμετείχε στον αποχαιρετιστήριο αγώνα τους, που οργάνωσε η Κολωνία, εναντίον της γερμανικής εθνικής ομάδας, στις 25 Οκτωβρίου του 1978 στην Κολωνία. Αργότερα υπηρέτησε ως προπονητής για την Βέρντερ Βρέμης. Συμμετέχει ως πρεσβευτής του ποδοσφαίρου στους αγώνες  Special Olympics, έχοντας τιμηθεί γι’ αυτή του την δραστηριότητα, με τον Ομοσπονδιακό Σταυρό της Αξίας, τον Ιανουάριο του 2011.

PALMARES

Περίοδος: Σύλλογος, Συμμετοχές (Γκολ)

Εφηβική καριέρα

• ·         –1962    Sportvereinigung Porz 1919

Επαγγελματική καριέρα

• ·         1963–1978: 1. Fußball-Club Köln 01/07, 356 (21)

Διεθνής

• ·         1964–1974: Δυτική Γερμανία, 53 (2)

Προπονητική καριέρα

• ·         1978–1980: Sport-Verein “Werder“ von 1899

Τίτλοι

Συλλογικοί

Με τη Κολωνία

• ·         Πρωτάθλημα Γερμανίας: 2 (1963/64, 1977/78) και επιλαχών 2 (1964/65, 1972/73)
  • ·         Κύπελλο Γερμανίας: 3 (1967/68, 1976/77, 1977/78) και φιναλίστ 3 (1969/70, 1970/71, 1972/73)