Δευτέρα 1 Μαΐου 2017

Σλάβα Μετρεβέλι

Ο Σοβιετικός, γεωργιανής καταγωγής, μεσοεπιθετικός ή και ακραίος επιθετικός Σλάβα Μετρεβέλι (Slava Kalistratovich Metreveli), γεννήθηκε στις  30 Μαΐου του 1936, στο  Σότσι, στις βορειοανατολικές ρωσικές ακτές του Ευξείνου Πόντου. Έπαιξε το μεγαλύτερο μέρος της ποδοσφαιρικής του καριέρας για την Τορπέντο Μόσχας (1956-1962) και τη Ντιναμό Τιφλίδας (1963-1971) και υπήρξε ένας από τους Καλύτερους Σοβιετικούς κυνηγούς της γενιάς του. Έπαιξε για την εθνική ομάδα της Σοβιετικής Ένωσης σε48 αγώνες, σημειώνοντας 11 γκολ και συμμετείχε στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1962, του 1966 και του 1970 Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ διακρίθηκε ιδιαίτερα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1960, κατακτώντας το τρόπαιο, σκοράροντας το γκολ της προσωρινής ισοφάρισης εναντίον της Γιουγκοσλαβίας.

Ξεκίνησε από τη Σπαρτάκ του Σότσι, ένα ερασιτεχνικό σωματείο στη γενέτειρά του και έκανε το ντεμπούτο του στη Β’ Κατηγορία του Σοβιετικού πρωταθλήματος, το 1955 με την Τορπέντο του Γκόρκι (είναι η μετονομασθείσα από το  1991, Νίζνι του Νόβγκοροντ), για την οποία σκόραρε 19 γκολ σε 49 παιχνίδια. Την επόμενη περίοδο, μεταγράφηκε στη Τορπέντο Μόσχας, σύλλογο στην πρώτη κατηγορία, όντας βασικό στέλεχός της από την περίοδο 1957/58. Κατέκτησε μαζί της το πρωτάθλημα και το Κύπελλο της περιόδου 1959/60, παίζοντας σε 138 αγώνες και σκοράροντας 31 γκολ.
Το 1962, μεταγράφηκε στην Διναμό Τιφλίδας, με την οποία κατέκτησε τον Σοβιετικό τίτλο της σεζόν 1963/64, παραμένοντας εκεί μέχρι το 1971, συμμετέχοντας σε 237 παιχνίδια και πετυχαίνοντας 52 τέρματα, όταν και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση, στα 35 του χρόνια. Επιλέχτηκε μέλος της Ιδανικής 11άδας του Σοβιετικού Πρωταθλήματος, 8 φορές, τις 5 συνεχόμενες από το 1958 έως το 1962 και στη συνέχεια, το 1964, το 1965 και το 1968!

Υπήρξε διεθνής με την εθνική Σοβιετική ομάδα, για μια 12ετία, κάνοντας ντεμπούτο στις 28 Σεπτεμβρίου του 1958, εναντίον της Ουγγαρίας, σκοράροντας το 2ο γκολ, στη νίκη με 3-1, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1960. Κατέκτησε το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην ιστορία, σκοράροντας το γκολ της προσωρινής ισοφάρισης, στο 49ο λεπτό του τελικού στο Παρίσι, εναντίον της Γιουγκοσλαβίας (2-1)! Συμμετείχε στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1962, του 1966 και του 1970, με καλύτερη θέση την 4η σ’ αυτό του 1966, μετά την ήττα στον μικρό τελικό από την Πορτογαλία με 1-2.

Φόρεσε μια φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού, σε μια νίκη εναντίον της Ουρουγουάης, στο Μοντεβιδέο, στις  4 Δεκεμβρίου του 1965, αντικαθιστώντας τον Βαλερί Βορονίν (Valery Voronin). Έπαιξε το τελευταίο του διεθνές ματς, εναντίον της Βουλγαρίας (0-0), στις 7 Μαΐου του 1970. Αγωνίστηκε σε συνολικά 48 παιχνίδια για την Σοβιετική Ένωση, σκοράροντας 11 γκολ. είχε επίσης και 4 συμμετοχές με την Ολυμπιακή Ομάδα, σημειώνοντας ένα τέρμα.

Το όνομά του εμφανίζεται στην κατάταξη για τη Χρυσή Μπάλα, ως Καλύτερος Ποδοσφαιριστής στην Ευρώπη το 1961, στη θέση № 5 και το 1965, στη θέση № 6! Το 1968, επιλέχτηκε στην ομάδα Επιλέκτων της FIFA που αντιμετώπισε τη Βραζιλία, στο Μαρακανά, μαζί με τους συμπατριώτες του Λεβ Γιασίν (Lev Yashin) και Άλμπερτ Σιστιρνιόφ (Albert Shesternyov).

Όταν κρέμασε τα παπούτσια του, έγινε βοηθός προπονητή, στο πλευρό του Νοντάρ Ακαλκάτσι (Nodar Akhalkatsi) στην Ντιναμό Τιφλίδας, τη περίοδο 1976/77 και ανέλαβε πρώτος  προπονητής στη FC Ντίλα του Γκόρι το  1978 έως τον Ιούνιο του 1979.

Ο Σλάβα Μετρεβέλι, πέθανε στις 7 Ιανουαρίου του 1998, στη Τιφλίδα, σε ηλικία 61 ετών. Το κεντρικό Στάδιο του Σότσι, πήρε τ’ όνομά του, προς τιμήν του και ένα άγαλμά του έχει στηθεί στον περίβολο του Σταδίου, δωρεά της Γεωργιανής Κοινότητας στην Ρωσία!