Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Χανς-Γκέοργκ Σβάρτσενμπεκ

Ο (Δυτικο)-Γερμανός κεντρικός αμυντικός Χανς-Γκέοργκ Σβάρτσενμπεκ (Hans-Georg "Katsche" Schwarzenbeck), γεννήθηκε στις 3 Απριλίου του 1948, στο Μόναχο. Έπαιξε στην γερμανική Μπουντεσλίγκα από το 1966 έως το 1979 και εμφανίστηκε σε 416 αγώνες ως αμυντικός για την Μπάγερν Μονάχου. Ήταν η «σκούπα του Αυτοκράτορα», αφού υπήρξε η σκιά του Φραντς Μπεκεμπάουερ (Franz Beckenbauer), τόσο στη Μπάγερν όσο και στην Εθνική, απολαμβάνοντας την πλήρη εμπιστοσύνη συμπαικτών και προπονητών. Ένας αναμφισβήτητης αξίας ποδοσφαιριστής, ένας παγκόσμιας κλάσης αμυντικός που, εκ πεποιθήσεως και χαρακτήρα, έμεινε στη σκιά όλων αυτών των αστέρων του γερμανικού ποδοσφαίρου που μεσουράνησαν την δεκαετία του 1970. Κατέκτησε 6 γερμανικά πρωταθλήματα, 3 Κύπελλα Γερμανίας, το Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1966/67 και 3 σερί Κύπελλα Πρωταθλητριών, το 1974 έως και το 1976. Είναι ο άνθρωπος που ουσιαστικά η Μπάγερν Μονάχου του χρωστά την ευρωπαϊκή της κυριαρχία, στα μέσα αυτής της δεκαετίας, αφού ήταν αυτός που ισοφάρισε τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών του 1974, εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, στέλνοντας τον τίτλο σε επαναληπτικό τελικό που οι Βαυαροί νίκησαν με 4-0. Έπαιξε 44 φορές για τη Δυτική Γερμανία μεταξύ 1971 και 1978 και η μεγαλύτερη επιτυχία του ήταν η κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1974. Βοήθησε επίσης την εθνική ομάδα στη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1972 και στη συμμετοχή στον τελικό της διοργάνωσης του 1976.

Έπαιζε μέχρι την ηλικία των 13 ετών, σε μια ερασιτεχνική ομάδα, την Σπορτφρόιντεν του Μονάχου, όταν και πήγε στα τμήματα υποδομής της Μπάγερν, το 1961. Μετά από 5 χρόνια, την περίοδο 1966/67, προωθήθηκε στην πρώτη ομάδα και έκανε το ντεμπούτο του στις 8 Οκτωβρίου του 1966, την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε μια ήττα 1-4 από την Βέρντερ Βρέμης. Σημείωσε το πρώτο γκολ του για τον βαυαρικό σύλλογο, στις 25 Οκτωβρίου του 1969, την 10η αγωνιστική της περιόδου 1969/70, το πρώτο γκολ σε μια εκτός έδρας νίκη (3-1) εναντίον της Αλεμάνια Άαχεν.

Επαγγελματικά, έπαιξε αποκλειστικά και μόνο για την Μπάγερν Μονάχου, από το 1966 έως το 1979. Συμμετείχε σε 416 αγώνες των Βαυαρών, πετυχαίνοντας 21 γκολ. Σημείωνε πάντα ένα γκολ σε κάθε περίοδο που αγωνίστηκε στην Μπουντεσλίγκα, με εξαίρεση τις 2 τελευταίες χρονιές του! Επιπλέον, συμμετείχε σε 52 αγώνες για το Κύπελλο Γερμανίας, σημειώνοντας 7 γκολ και σε 74 αγώνες για τις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις, με 2 γκολ. Κατέκτησε μαζί της 6 πρωταθλήματα και 3 Κύπελλα Γερμανίας, καθώς επίσης και 5 διεθνείς τίτλους, το Κύπελλο Κυπελλούχων της περιόδου 1966/67, 3 σερί Κύπελλα Πρωταθλητριών (1973/74, 1974/75 και 1975/76), καθώς επίσης και το Διηπειρωτικό Κύπελλο του 1976, επικρατώντας στον διπλό τελικό της Κρουζέιρο (2-0 και 0-0).

Η πλέον χαρακτηριστική στιγμή της καριέρας του στην Μπάγερν, συνέβη στις 15 Μαΐου του 1974. Στο πρώτο τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, στο Χέιζελ των Βρυξελλών, η Μπάγερν αντιμετώπισε την Ατλέτικο Μαδρίτης και μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 114ο λεπτό, από γκολ του Λουίς Αραγονιές (Luis Aragonés) και ο Σβάρτσενμπεκ ισοφάρισε τον αγώνα στο 120ο λεπτό, με ένα «τούβλο»! Ένα σουτ απελπισίας από περίπου 25 μέτρα, που οδήγησε τις 2 ομάδες σε επαναληπτικό, στον οποίο η Μπάγερν θριάμβευσε με 4-0, δυο μέρες αργότερα!

Έπαιξε τον τελευταίο του αγώνα για την Μπάγερν, στις 18 Αυγούστου του 1979, την 2η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, σε μια (1-1) ισοπαλία με την Σάλκε. Στις 15 Νοεμβρίου του 1979, υπέστη έναν τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα, απ’ τον οποίο δεν επανήλθε ποτέ! Μετά το τέλος της περιόδου 1980/81, όπου δεν αγωνίστηκε σε κανένα παιχνίδι, έκλεισε την καριέρα του σε ηλικία 32 ετών!

Έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα, 12 Ιουνίου του 1971, στην Καρλσρούη, σε μια 2-0 νίκη επί της Αλβανίας. Συμμετείχε, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1972, όπου ήταν πρωταθλητής, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1974, όπου ήταν Παγκόσμιος Πρωταθλητής, παίζοντας και στον τελικό, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1976, όπου ήταν φιναλίστ και στο Μουντιάλ του 1978, όπου δεν χρησιμοποιήθηκε σε κανένα παιχνίδι. Η διεθνής του καριέρα τελείωσε στις 22 Φεβρουαρίου του 1978, στο Μόναχο, σε μια νίκη (2-1) επί της Αγγλίας. Συμμετείχε σε 44 αγώνες των «πάντσερ», χωρίς να πετύχει κάποιο τέρμα.

Όταν αποσύρθηκε από την ενεργό δράση, δεν έκανε κάτι σχετικό με το ποδόσφαιρο. Κληρονόμησε από τις θείες του, ένα διάσημο κατάστημα χαρτικών και βιβλιοπωλείο στο προάστιο Άου, του Μονάχου, το οποίο διατήρησε μέχρι το 2008, όταν και λόγω του ηλεκτρονικού ανταγωνισμού αναγκάστηκε να το κλείσει. Ο μεγαλύτερος πελάτης του ήταν η Μπάγερν Μονάχου!