Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017

Έρνι Μπραντς

Ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός Έρνι Μπραντς (Ernstus "Ernie" Wilhelmus Johannes Brandts), γεννήθηκε στις 3 Φεβρουαρίου του 1956, στο Νόι-Ντικ, στην ανατολική Ολλανδία, κοντά στα γερμανικά σύνορα. Έγινε γνωστός μέσα από τη καριέρα του στη PSV του Αϊντχόβεν με την οποία κέρδισε δύο ολλανδικούς τίτλους πρωταθλήματος σε 7 σεζόν. Αργότερα έπαιξε για τη Ρόντα, τη Μάαστριχτ και τη βελγική Γκερμινάλ, πριν από την επιστροφή στο πρώτο του επαγγελματικό σύλλογο, τη Ντε Γκράαφσαπ. Κέρδισε 28 διεθνείς συμμετοχές και σκόραρε 5 γκολ για την εθνική ομάδα της Ολλανδίας και έπαιξε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1978. Στον αγώνα του δευτέρου γύρου εναντίον της Ιταλίας, έγινε ο πρώτος -και μέχρι σήμερα ο μοναδικός- ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει και για τις δύο ομάδες στον ίδιο αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού έχοντας σκοράρει ένα αυτογκόλ στο α’ ημίχρονο στη συνέχεια σκόραρε την ισοφάριση για την Ολλανδία στο β’ ημίχρονο. Αργότερα, ασχολήθηκε με τη προπονητική, βοηθός στη PSV και πρώτος στη Βόλενταμ, τη NAC Μπρέντα, καθώς και συλλόγους στο Ιράν και την Αφρική.

Ξεκίνησε την καριέρα του το 1974 στη ντε Γκράαφσαπ, με την οποία αγωνίστηκε για 3 σεζόν, συμμετέχοντας σε 38 αγώνες πρωταθλήματος, σημειώνοντας 2 γκολ. Στη συνέχεια, εντάχθηκε στην Αϊντχόφεν, την οποία υπηρέτησε για 9 σεζόν με μεγάλη επιτυχία, συμμετέχοντας σε 251 αγώνες της και πετυχαίνοντας 23 γκολ. Κατέκτησε μαζί της δύο πρωταθλήματα Ολλανδίας και το Κύπελλο UEFA της περιόδου 1977/78. Κατόπιν, αγωνίστηκε διαδοχικά για 3 περιόδους στη Ρόντα του Κερκράντε (1986–1989), για μια στη Μάαστριχτ (1988/89), για 2 στη Γκέρμιναλ στο Βέλγιο, (1989-1991) και κρέμασε τα παπούτσια του το 1992 στην πρώτη του ομάδα, τη ντε Γκράαφσαπ.

Ντεμπούτο στην εθνική ομάδα της Ολλανδίας, έκανε στις 5 Οκτωβρίου του 1977, σε μια φιλική ισοπαλία 0-0 με τη Σοβιετική Ένωση, στο Ντε Κάιπ του Ρότερνταμ, όταν μπήκε αλλαγή στη θέση του Ρούντι Κρολ (Ruud Krol) στο 63ο λεπτό του αγώνα. Χρίσθηκε 28 φορές διεθνής, σκοράροντας 5 τέρματα. Ήταν βασικός στην ομάδα που συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1978. Την 21η Ιουνίου του 1978, στο Μονουμεντάλ του Μπουένος Άιρες, στον τελευταίο αγώνα της δεύτερης φάσης μεταξύ Ιταλίας-Ολλανδίας, που ουσιαστικά είχε το ρόλο ημιτελικού, άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με αυτογκόλ, για να ισοφαρίσει όμως το λάθος του, αλλά και το σκορ, στο 49ο λεπτό, με εκπληκτικό σουτ έξω από την  περιοχή!

Τελικά, οι «οράνιε» κέρδισαν εκείνο το ματς με 2-1, χάρη σ’ ένα ακόμη πιο εκπληκτικό τέρμα που σημείωσε ο, μετέπειτα προπονητής των ΠΑΟΚ και Πανηλειακού, Άρι Χάαν (Arie Haan)! Τερμάτισαν έτσι πρώτοι στον όμιλό τους και προκρίθηκαν στον τελικό του τουρνουά, όπου έχασαν το τρόπαιο από τους διοργανωτές Αργεντίνους (1-3). Ο τελευταίος διεθνής αγώνας του, ήταν τον Σεπτέμβριο του 1985, σε έναν αγώνα εναντίον της Βουλγαρίας στο Χέρενφεν.

Αφότου αποσύρθηκε από την ενεργό δράση, αφοσιώθηκε στην προπονητική. Ξεκίνησε το 1993 ως βοηθός στη PSV Αϊντχόφεν για τους Ντικ Άντβοκαατ (Dick Advocaat), Άαντ ντε Μος (Aad de Mos), Μπόμπι Ρόμπσον (Bobby Robson) και Έρικ Γκέρετς (Eric Gerets) και συνέχισε ως πρώτος στις Νούενεν, Φόλενταμ, NAC Μπρέντα, Ραχ Αχάν  στο Ιράν, APR στην Ρουάντα και την Γιανγκ Άφρικανς της Τανζανίας. Στις 2 τελευταίες κατέκτησε και τίτλους!