Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Τζόνι Ρεπ

Ο Ολλανδός ακραίος ή και κεντρικός επιθετικός Τζόνι Ρεπ (John Nicholaas "Johnny" Rep), γεννήθηκε στις 25 Νοεμβρίου του 1951 στο Ζάανταμ στην Βόρεια Ολλανδία, κοντά στο κανάλι της Βόρειας Θάλασσας. Έχει αγωνιστεί στον μεγάλο Άγιαξ της δεκαετίας του 1970 καθώς και στις Βαλένθια, Μπαστιά, Σαιντ-Ετιέν, Τσβόλε και Φέγενορντ, ενώ έκλεισε την καριέρα του στην Χάαρλεμ. Με την εθνική ομάδα της Ολλανδίας, συμμετείχε στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1974 και 1978, φτάνοντας μέχρι τον τελικό, ηττώμενος και στις 2 περιπτώσεις από τις διοργανώτριες. Συνεχίζει, μέχρι σήμερα να κατέχει τη ρεκόρ επίτευξης τερμάτων σε Τελική Φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για την Ολλανδία με 7 γκολ.

Ξεκίνησε την καριέρα του, στον σύλλογο της γενέτειράς του, την ZFC Ζάανταμ. Εκεί τον ανακάλυψαν οι ιθύνοντες του Άγιαξ και τον ενέταξαν στα τμήματα υποδομής του συλλόγου. Στις 29 Αυγούστου του 1971, έκανε το ντεμπούτο του για την επαγγελματική ομάδα. Από τότε και μετά, η αρμάδα του Αίαντα, υπό τις οδηγίες του Ρίνους Μίχελς (Rhinus Michels), πρόσφεραν παιχνίδια απίστευτης τελειότητας και ποδοσφαιρικής μαγείας στην Ολλανδία, στην Ευρώπη, σε ολόκληρο τον κόσμο. Ο Άγιαξ έγινε η ομάδα που προχώρησε παρακάτω το ποδόσφαιρο.

Το παρατσούκλι του ήταν το «Χρυσό Στέμμα» από την ικανότητά του να σκοράρει σε κρίσιμες στιγμές. Άφησε το στίγμα του σαν επιθετικός στον επαναληπτικό αγώνα του Διηπειρωτικού Κυπέλλου του 1972, σκοράροντας τα 2 από τα 3 γκολ της νίκης του Άγιαξ (3-0) επί της αργεντίνικης Ιντεπεντιέντε. Το 1973 ήταν σκόρερ του μοναδικού τέρματος που έκρινε τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης, κόντρα στην Γιουβέντους, στο Βελιγράδι.

Το 1975, μεταγράφηκε για 2 χρόνια στην ισπανική Βαλένθια. Στη συνέχεια αγωνίστηκε για άλλη μια διετία, μέχρι το 1979 στην γαλλική Μπαστιά, την οποία, την σεζόν 1977/78 οδήγησε στον τελικό του Κυπέλλου UEFA, όπου τελικά έχασε από την PSV Αιντχόβεν (0-0, 3-0). Ακολούθησε για μια τετραετία η γαλλική Σεντ Ετιέν με συμπαίκτες τον Μισέλ Πλατινί (Michel Platini) και τον Ζακ Σαντινί (Jacques Santini), κατακτώντας τον τίτλο του πρωταθλητή για την περίοδο 1980/81.

Το 1983 ξαναβρέθηκε με τον παλιό του συμπαίκτη Πιτ Σράιβερς (Piet Schrijvers) στην Τσβόλε, για μια χρονιά. Ακολούθησαν 2 περίοδοι στην Φέγενορντ, με 2 τρίτες θέσεις στο πρωτάθλημα Ολλανδίας και έκλεισε την καριέρα του το 1987 στην Χάαρλεμ.

Έκανε το ντεμπούτο του με τους «Οράνιε» στις 2 Μαΐου του 1973, σε ένα νικηφόρο με 3-2 γκολ φιλικό αγώνα εναντίον της Ισπανίας, σκοράροντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 13ο λεπτό του αγώνα. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1974 ήταν μέλος της καλύτερης εθνικής ολλανδικής ομάδας που εμφανίστηκε ποτέ, παίζοντας και στα 7 παιχνίδια στη διοργάνωση. Η Ολλανδία σκόραρε σε αυτό το τουρνουά 15 γκολ (τα 4 από τον Ρεπ) και δέχτηκε μόλις 3 (διαφορά τερμάτων +12). Ήταν η αποθέωση του Ολοκληρωτικού Ποδοσφαίρου του Ρίνους Μίχελς. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1976, κατέλαβε την 3η θέση, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1978, πέτυχε το αποφασιστικό 2ο γκολ (από τα συνολικά 3 δικά του στη διοργάνωση) στην ήττα από την Σκωτία με 2-3

Αγωνίστηκε και πάλι και στα 7 παιχνίδια που έπαιξαν οι Ολλανδοί, βοηθώντας την ομάδα να προκριθεί στην επόμενη φάση και να καταλήξει στον τελικό του Μπουένος Άιρες, όπου ηττήθηκε και πάλι από την διοργανώτρια με 1-3 στην παράταση. Συμμετείχε και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1980 στα ιταλικά γήπεδα. Ο τελευταίο διεθνής αγώνας του ήταν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1982 εναντίον της Γαλλίας, στις 18 Νοέμβριο του 1981, που έληξε με ήττα των Ολλανδών με σκορ 0-2. Σημείωσε 12 τέρματα για την Ολλανδία, σε 42 εμφανίσεις, από το 1973 έως το 1981 και συνεχίζει να παραμένει μέχρι και σήμερα ο Κορυφαίος Ολλανδός Σκόρερ σε Τελική Φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Από το 1987 εργάστηκε σποραδικά ως προπονητής σε ερασιτεχνικά σωματεία. Από το 2016 εργάζεται ως αρθρογράφος για την ολλανδική εφημερίδα “De Telegraaf”.